14 04 b 750 100

lupteLuptătorii din județul Timiș au avut o evoluție remarcabilă la finala Campionatului Național Individual pentru seniori, care s-a desfășurat, în weekend, la Reșița, obținând o salbă de 20 de medalii, dintre care șase de aur, nouă de argint și cinci de bronz. Cele mai multe medalii au fost câștigate de sportivii de la CSM Timișoara, care au urcat pe podium atât la lupte libere, cât și la lupte feminin, prin: Marin Filip (categoria 61 kg, lupte libere) – bronz; Simona Pricop (55 kg) – aur; Estera Tămăduianu (48 kg) – argint; Mădălina Tudor (55 kg) – argint; Laura Gavriliuc (60 kg) – argint; Andreea Anastase (75 kg) – argint; Raluca Chircu (69 kg) – bronz; Georgiana Bodogai (75 kg) – bronz. Totodată, CSM Timișoara s-a situat șe pe prima poziție în clasamentul pe cluburi al întrecerii feminine. Luptătorii de la CSM Lugoj au obținut două titluri de campioni naționali, prin Ivan Guidea, la lupte libere, categoria 61 kg, și prin Tomi Hinoveanu, la lupte greco-romane, categoria 75 kg, precum și două medalii de argint, prin Nicolae Cojocaru (la lupte libere, categoria 70 kg) și Robert Papp (la lupte greco-romane, categoria 98 kg). Două medalii a abținut și Voința Jimbolia, prin David Dobre – medaliat cu aur la lupte libere, categoria 65 kg, și Tabita Dobre – medaliată cu argint în întrecerea fetelor, la 53 kg. CSȘ Jimbolia a obținut o medalie de bronz în întrecerea senioarelor, prin Timeea Ioja, la categoria 60 kg. Patru medalii au obținut și sportivii de la Heracle Timișoara, în competiția de greco-romane. Ilie Cojocari a cucerit aurul la 75 kg, Leonard Berei (130 kg) și Sergiu Delinschi (75 kg) au obținut argintul, iar Nicolae Ojog (71 kg) – bronzul.