b 750 100

directia de culturaDirecția Județeană pentru Cultură Timiș a decis: în 2017, în 11 luni –ianuarie –decembrie (august vacanţă), vor fi organizate peste 100 de manifestări culturale de mare impact (expoziții, lansări de carte, concerte sau spectacole de teatru) la Casa Artelor Timişoara, de pe str. Augustin Pacha.

Astfel, Galeria Pygmalion, Galeria Subterana, Studio Art, Curtea cu castan și Kafe Klapka vor adăposti evenimente culturale diverse și foarte interesante tot anul. “Pe adresa Direcției Județene pentru Cultură Timiș au fost trimise, ca urmare a call-ului de proiecte lansat de noi la sfârșitul lunii noiembrie, câteva sute de propuneri. Împreună cu specialiști în domeniu am ales în jur de 100. Am avut grijă ca programul care se va desfășura vreme de 11 luni (în luna august intrăm în vacanță) la Casa Artelor să fie unul de calitate, diversificat și... tentant pentru public. Din păcate, din lipsă de spațiu au rămas “necuprinse” o mulțime de proiecte interesante care, sperăm noi, își vor găsi loc în programul anilor viitori”, a declarat Sorin Predescu, directorul DJC Timiş.

Prezentăm programul Casei Artelor, în 2017:

Galeria Pygmalion
12 ianuarie – 1 februarie: Expoziție personală Josepha Blanchet
1 februarie – 15 februarie: Norma D’Lux (lansare de album și expoziție a grupului Balamuc)
16 februarie – 1 martie: “Arhitectul Ștefan Balș” (expoziție organizată de Uniunea Arhitecților)
2 martie – 22 martie: Expoziție Grup 11
23 martie – 5 aprilie: Expoziție personală Adriana Lucaciu și lansare de album
6 aprilie – 19 aprilie: Expoziție Delia și Vlad Corban
20 aprilie – 26 aprilie: Expo de colecție
27 aprilie – 10 mai: Exposure 2017
11 mai – 24 mai: Expoziție personală Pavel Vereș
25 mai – 7 iunie: Expoziție Daniel și Andreea Apostu Teodorescu
8 iunie – 21 iunie: Expoziție Nada Stoici
22 iunie –5 iulie: Expo Memorie culturală (coordonator Smaranda Vultur)
6 iulie – 19 iulie: Expoziție Endre Farkas și Remus Irimescu
20 iulie – 2 august: Expoziție Iftodiu Iulian
31 august – 13 septembrie: Expoziție Oana Stoian
14 septembrie – 27 septembrie: Expoziție Marius Leonte
28 septembrie – 7 noiembrie: ArtEncounters
9 noiembrie – 29 noiembrie: Expo Ilfoveanu
30 noiembrie – 13 decembrie: Expoziție Livia Mateiaș
14 decembrie – 29 decembrie: Expoziție Aurel Pătrașcu și Radu Dumitru

Galeria Subterană
1 martie –15 martie: Expoziție Florin Arhire
16 martie – 29 martie: Expoziție Facultatea de Arte și Design (coordonator Adriana Lucaciu)
30 martie – 12 aprilie: Expoziție Foto Club Montan
13 martie – 3 mai: Expoziție Facultatea de Arte și Design (coordonator Rudolf  Kocsis)
4 mai – 24 mai: Expoziție Adrian Danciu
1 iunie – 14 iunie: Expo Photo Team România
15 iunie – 28 iunie: Expoziție Adrian Pop
29 iunie – 12 iulie: Expoziție Mihaela Ion
13 iulie – 2 august: Expoziție Teleki Csaba
1 septembrie – 13 septembrie: Expo Săvescu Flavian
14 septembrie – 27 septembrie: Expoziție Marius Leonte
28 septembrie – 7 noiembrie: ArtEncounters
8 noiembrie – 22 noiembrie: Expoziție Mihai Surdea
23 noiembrie – 6 decembrie: Expoziție Costin Brăteanu
7 decembrie – 29 decembrie: Expoziție Dan Daniel

Studio Art
14, 15, 16 ianuarie : Recital de poezie (Mălina Petre)
19 ianuarie: Recital de poezie peruană
27 ianuarie: Prometeu rău înlănțuit (spectacol de teatru)
5 februarie: Spectacol pentru copii (Eva Labady)
18 februarie: Musical pentru copii (Teatrul Țache)
25 februarie: Musical pentru copii (Teatrul Țache)
26, 27, 28 februarie: Recital de poezie (Mălina Petre)
5 martie: Spectacol pentru copii (Eva Labady)
7 martie: Seară de film european (Fundația Student Plus)
10, 11 martie: Spectacol pentru copii (Asociația Bati)
25 martie: Spectacol de teatru (Brătoiu Alexandru)
31 martie: Spectacol de teatru (Teatru Clasic Arad)
2 aprilie: Spectacol pentru copii (Eva Labady)
5 aprilie: Seară de film european (Fundația Student Plus)
23 aprilie: Ziua cărților
28 aprilie: Spectacol de teatru (Teatru Clasic Arad)
7 mai: Spectacol pentru copii (Eva Labady)
9 mai: Spectacol pentru tineri (Asociația Culori pentru suflet)
10 mai: Seară de film european (Fundația Student Plus)
13 mai: Spectacol de teatru (Compania D’Arte)
19 mai: Spectacol de teatru (Teatru Clasic Arad)
20 mai: Spectacol pentru copii (Teatrul pe roți, Arad)
27 mai: Spectacol de teatru (Compania D’Arte)
2 iunie: Spectacol de teatru (Teatrulpe roti, Arad)
6 iunie: Seară de film european (Fundația Student Plus)
10 iunie: Spectacol de teatru (Compania D’Arte)
11 iunie – 17 iunie: ExpozițieFundația First
24 iunie: Spectacol de teatru (Compania D’Arte)
25 iunie – 5 iulie: Festival de teatrupentrucopii (AsociațiaCulturală Concept)
7, 8 iunie: Spectacol de teatru (Teatrupe roti, Arad)
20 - 23 iunie: Ceau Cinema
28 iunie: Recital de poezie (Corina Dohanici)
3-9 septembrie: MECEFF (festival de film)
10 septembrie: Spectacol pentru copii (Eva Labady)
1 octombrie: Spectacol pentru copii (Eva Labady)
5 noiembrie: Spectacol pentru copii (Eva Labady)
3 decembrie: Spectacol pentru copii (Eva Labady)

Kafe Klapka
9 februarie – 22 februarie: Expoziție Ancuța Mureșan
12 mai: Remember Maria Tănase (spectacol)
17 mai: Lansare de carte Liliana Ianculescu
29 mai: Remember Edith Piaf
1 iunie – 14 iunie: Expo kids
7 decembrie: Lansare de carte Luciana Ianculescu
13 decembrie – 29 decembrie: Expoziție Maria Stoian

Curtea cu castan
17 – 19 martie: Ziua Păpușilor
4 mai: Concert Baksheesh
11 mai: concert Ilie Stepan
20 mai: Performance Noaptea Muzeelor
2 iunie: Spectacol pentru copii (Teatrul pe roți, Arad)
3 iunie: Concert Marion Krautner
25 iunie – 5 iulie: Festival pentru copii
7 iulie: Spectacol de teatru (Teatrul pe roți, Arad)
8 iulie: Spectacol de teatru (Teatrul pe roți, Arad)
4 septembrie – 13 septembrie: Expo Aquarelă.